Not: Vize/hukuki tavsiye veya başvuru hizmetleri sunmuyoruz, bu nedenle bu tür sorulara yanıt vermiyoruz. Sorularınız için lütfen link Romanya Vize Ofisi  ile iletişime geçin.

NEDİR?

Turistik pasaportları Türk vatandaşlarının, Romanya topraklarını transit etme ya da Romanya topraklarında kalmak amacıyla vize almalarına gereksinim duyulmaktır.

Diplomatik, hizmet ya da özel pasaport Türk vatandaşları, Romanya’yı transit etmek amacıyla ya da kısa sureli giriş yapabilmeleri amacıyla vizeden muaf tutulmaktadırlar

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

En çok 180 günlük amacıyla alınabilir. Fakat 180 günlük vakit diliminde yalnızca 90 günlük konaklama sağlanabilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak nokta kişilerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları ortamında Romanya Konsolosluğu’dur.

Romanya Vize Başvuru S.S.S

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi başvurularında şu ana başvuru yolu izlenmektedir: Romanya ziyaret planı çıkartılır Romanya vize başvuru evrakları eksiksiz hazırlanır Romanya vizesi başvuru formu usulüne uygun, eksiksiz doldurulur. Romanya vizesi için başvuru merkezinden randevu alınır. Romanya vizesi randevusuna gidilerek evraklar ve parmak izi verilir. Romanya vizesi için pasaportun başvuru merkezine gönderilmesi beklenir. Romanya vizesi başvurularında Schengen için resmi partnerler, ulusal vize için Romanya Başkonsolosluğu başvuru merkezidir.

Romanya Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Romanya vizesi başvurularınızı tamamladıktan sonra başvuru merkezinden online sistem ile başvuru evraklarınızın durumunu rahatlıkla takip edebilirsiniz. Ancak Romanya vizesi başvuru sorgulama işlemlerinizde hiçbir şekilde vizenizin nasıl sonuçlandığını ya da sonuçlanacağını öğrenemezsiniz. Romanya vizesi başvuru sonuçları, pasaportunuz başvuru merkezine ulaştığında, pasaportunuzla birlikte öğrenilir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizesi başvuruları çok yoğun dönemlerde 15 iş günü içinde sonuçlandırılır. Başvuru yoğunluğunun az olduğu zamanlar için ise en az 10 gün içinde Romanya vizesi başvuruları karara bağlanmaktadır. Romanya vizesi için başvuruların genel olarak ortalama 10-15 gün içinde karara başlandığı söylenebilir.

Romanya konsoloslukları sayfamızı ziyaret ediniz.