Romanya Konsolosluk Pasaport Vize Randevu

Romanya konsolosluk randevu işlemleri

Romanya Vizesi, Pasaport Vize Randevu işlemleri

Karpatlarda bulunan ve Avrupa’nın bölünmez bütünlüğünün bir parçası olan Romanya, geçmiş yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu boyunduruğu altında yaşayan, Romenlerin ülkesidir.

Romenler ya da Romanyalılar, 93 harbinde Rusya ile savaşa girip Osmanlı İmparatorluğu’nu mağlup edince bağımsızlığını kazanmış ve bugün ki sınırlarına ulaşmıştır.

Hali hazırda Orta Avrupa’nın güney doğusunda bulunan Romanya’nın başkenti ise Bükreş’tir. Toplamda 41 eyaletten oluşan ülkenin nüfusu ise 19.5 milyona yakındır.

Romanya vizesi almak, Bordo Pasaport sahibi Türk vatandaşlar için zorunludur. Resmi olarak Hizmet, Diplomatik ve Hususi pasaport taşıyan bireyler ise 180 günde 90 gün sınırını aşmamak kaydı ile vizesiz olarak Romanya’ya giriş sağlayabilirler. Romanya vizesi, ortalama 5 ilâ 15 gün içerisinde sonuçlandırılır.

Okumak için öğrenci olarak, ticari işlemler içi ticari vize alarak ya da oturum izni için oturum vizesi alarak ülkeye giriş sağlamak mümkündür. Bu doğrultuda Romanya, kısa süreli ve uzun süreli vize imkânı sağlamaktadır.

Romanya Vize Randevusu Açıldı

Romanya, bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen, Hollanda’nın baskıları çerçevesinde Schengen Bölgesi’ne dahil edilmemiştir. Schengen Bölgesi ülkeleri ve bu ülkeler içerisinde ağırlıklı olarak Hollanda, Romanya’nın bölgeye dahil edilmesi durumunda ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun Avrupa’ya yayılması, ayrıca Romanya üzerinden yasaklı madde girişi oluşması konusunda olabildiğince katı bir politika izlemektedir.

Bu sebeple Avrupa Birliği vatandaşları rahatlıkla Romanya’ya giriş sağlayıp, Romanya vatandaşları da Avrupa’ya geçiş yaparken, Romanya vizeli diğer ülke vatandaşları elde ettikleri vize ile Avrupa ülkelerine geçiş sağlayamamaktadırlar.

Romanya vizesi almak üzere bizimle iletişime geçerseniz, sizlere doğru bir yol haritası ve doğru vize türünü belirlemek bizim vazifemiz haline dönüşüyor.

Bu noktada, belirlemeler sonrası yapılacak ilk işlem ise evraklarınızın hazırlanması. Size, vize türüne uygun evrak listesi verdikten sonra, Romanya vizesi için gerekli olan evrakları hazırlayıp vize ekibimize iletebilirsiniz.

Bunun üzerine yapılacak başvuru aşamaları ve girişleri sonrasında da ‘’Romanya vize randevusu açıldı’’ bilgisini sizinle paylaşabiliriz. Uzun yıllardır bu konuda önemli tecrübeler edinen vize başvuru merkezimiz, randevunuzu sorunsuzca halledecektir.

Romanya Konsolosluk Pasaport Vize Randevu
Romanya Konsolosluk Pasaport Vize Randevu

Romanya Vizesi Uzun Süreli Alınır Mı?

D tipi Romanya vizesi ya da bir diğer adı ile Romanya Ulusal Vizesi, uzun süreli vize ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan vize türüdür. Gerek iş gereği, gerek aile birleşmesi, gerekse de bir başka sebepten dolayı oluşacak oturum ve yerleşim durumlarında, bu vize türü ile ihtiyacınızı karşılar ve uzun soluklu olarak Romanya’da bulunmakta sorun yaşamazsınız.

Romanya, genel anlamda erkek nüfusu olarak dışa kapalı, ancak kadın nüfusu olarak dışa daha açık bir ülke olmakla birlikte, ülkede ticari ve siyasal oluşum henüz tam anlamı ile oluşmamış olduğundan, bu ülkeye gerçekleştirilen seyahatler genellikle eğitim amaçlı oluyor.

Eğitim amacı dışında Romanya’ya gitmek isteyen bireyler, ülkenin Avrupa Birliği’nin bir parçası olması dolayısıyla genelde Avrupa’dan gelen turistlerden oluşuyor.

Yılda 7,5 milyon kadar turist çeken Romanya, inanılmaz bir doğa ortamına sahip. Dağları, tepeleri, saklı otelleri, kaleleri ve elbette kiliseleri ile ünlü bu ülke, adeta el değmemiş bir cennet.

Sizler de herhangi bir sebepten ötürü Romanya’ya uzun süreli vize ile giriş sağlamak isterseniz, bu durumda vize başvuru merkezlerimizin hizmetinizde olduğunu bildirmek isteriz.

Romanya Vizesi Ücretleri Güncellendi

Romanya vizesi almak isteyen ve Romanya hakkında bilgi edinmek isteyenler için 2023 yılı itibari ile Romanya vizesi ücretleri güncellendi. Schengen ülkelerine ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor olmakla birlikte, aşağıda yer alan fiyatlardan yararlanarak, Romanya konsolosluk vize harcı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz;

  • Romanya Vize Harcı (Konsolosluk Harcı) 0-6 yaş – Ücretsiz
  • Romanya Vize Harcı (Konsolosluk Harcı) 6-12 yaş – 35 €
  • Romanya Vize Harcı (Konsolosluk Harcı) 12 yaş üzeri – 60 €
  • Romanya Başvuru Merkezi Bedeli – Ortalama 35 €
  • Romanya Koordinasyon Ücreti – 26 €
  • Romanya VIP hizmet ücreti – 75 €

Bu bilgiler doğrultusunda, sizler de en sağlıklı ve en güncel verileri kullanarak, Romanya vizeniz için gerekli olan tutarı öğrenebilir ve bunu teyit ederek online ya da gişe üzerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz

Yapacağınız ödeme her ne olursa olsun, bu ödeme sonrasında dekontunuzu almayı ve ilgili dekontu evrak listenize eklemeyi unutmayın.

Zira ödeme gerçekleştirilmemesi ya da ödemenin gerçekleştirilmesine rağmen sistemde görünmemesi, sizler adına sorun oluşturabilir. Bu sorun sebebi ile vize reddi durumuna maruz kalmamak adına, yapacağınız her işlemi kayıt altında tutmakta fayda var.

Romanya Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

Romanya vize ile şuan herhani bir Schengen ülkesine örneğin Polonya’ya seyahat edemezsiniz.Romanya Konsolosluğu’na uzanan yolculukta, Romanya vizesi almak üzere vize başvuru merkezimize güvendiğiniz ve bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

10 yıldan fazla süredir, bu alanda hizmet veren ofis yetkililerimiz, ekip arkadaşlarımız ve uzman kadromuz ile bir başka seyahatiniz için de vize hizmeti vermek üzere bizi tercih etmenizi merakla bekliyor olacağız.

Sizlere son noktada dahi hizmet vermek üzere Romanya konsolosluğu randevunuzu oluştururken, özellikle de vize randevu pasaport işlemlerinde randevunun öneminden bahsetmek isteriz.

Randevunuz, ilgili vize başvurunuzu gerçekleştirdiğimiz süreden çok kısa bir süre sonra, tüm detayları ile tarafınıza iletilecektir. Bu randevuda, Romanya Konsolosluk yetkilileri, sizi kısa bir mülakata alacaklar.

Yapılacak mülakatta, seyahat amacınız ve belgeleriniz ile birlikte sav sunarken, karşı tarafın bu konuda olabildiğince şeffaf bir şekilde bilgilendirilmesi önemli. Daha sonrasında vize onayı alıp almayacağınızı öğrenmek, vizeli pasaportunuzu teslim almak ve bulunduğunuz adrese göndermek ise bizim görevimiz.

Romanya Pasaport Vize Randevu Soruları

E-Vize Randevusu

Romanya konsolosluklarından vize için alınacak randevular artık online olarak sağlanabiliyor. Özellikle danışmanlık firmaları toplu bir şekilde başvuru yapabiliyorlar. E-Vize olarak yapılan başvurularda da yapılması gereken belirlenen gün ve saatte konsoloslukta hazır bulunmak ve belgeleri teslim etmektir.

Romanya Konsolosluğu Vize Randevu Pasaport İşlemleri?

Romanya Konsolosluğunda randevu oluştururken vize randevu pasaport işlemlerinde randevu önemli yer tutar. Konu ile ilgili başvurlar sonrası konsolosluk mülakat için irtibata geçer, seyahat amacı, belgeler hakkında detaylı bilgi vermek gerekir. Vize onayı ile birlikte, vizeli pasaport verilmektedir.

Romanya Konsolosluğu Randevu Alma Nasıl Yapılır?

Romanya Konsolosluğu randevu alma işlemleri öncesinde hazırlamanız gereken evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir. Romanya kendi vizesini vermektedir .Bu nedenle Romanya vize başvuruları için şahsen görüşme yapmanız gerekmektedir. Gerekli olan parmak izi işlemleri ve mülakatlar Konsolosluklarda yapılmakta olup vize aracı kurumu yoktur.

Romanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Romanya vize randevu işlemleriinternet üzerinden yetkilendirilen bir randevu sistemine sahip değildir. Konsolosluk sitesi üzerinden başvuru yapılır. Konsolosluğun sitesi üzerinden başvuru yapacak kişi oldukça dikkatli bir şekilde formu doldurmalıdır. Uygunluk zamanına göre Konsolosluk size bir geri dönüş maili atar.