Romanya Vatandaşı Olma Şartları

Romanya vatandaşlık şartları

ROMANYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR?

Romanya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin lüzumlu evrakları hazırladıktan sonra kriterleri de sağladığı taktirde lüzumlu yerlere müracaatını yapmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Romanya vatandaşlığı belirli bir vakit amacıyla verilir. Bu vakit konsolosluk yetki sahiplerinin elinde olup şahıstan şahsa bu vakit değişmektedir. Şahıslar bu vakti isterlerse daha sonra uzatmak üzere müracaat yapabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Romanya Konsolosluğu bütün vize işlemlerini alan yetki sahibi mercidir.

Romanya Vatandaşı Olma Şartları
Romanya Vatandaşı Olma Şartları

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Diğer vize türlerinde hazırlanan evrakları hazırlamak aynı vakitte da konsolosluk doğrulusunda istenecek belgeleri hazırlamak gerekmektedir.

Romanya vatandaşlık işlemlerini başlatmak amacıyla kişilerin uzun vaktidir Romanya’da ikamet ediyor olması gerekir. Ülkelere göre de kişilerden istenecek belgeler bu anlamda farklılık gösterecektir.

Aynı vakitte yaptığınız iş evraklarda belirleyici olacaktır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Romanya vatandaşlık işlemleri amacıyla kişiler lüzumlu işlemleri başlatmak üzere lüzumlu kriterleri sağlıyor olması gerekir. Gerekli kriterler sağlandığı takdirde dilediğiniz vakit müracaat yapabilirsiniz.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek amacıyla vize merkezleri hizmet sunmaktadır. Romanya vatandaşlık işlemleri amacıyla kişiler vize merkezlerinin rehberlik hizmetinden faydalanabilirler.

Romanya Vatandaşlık Vize Soruları

Eş durumu ile Romanya’da Bulunmak İçin Ne yapılmalı?

Romanya vatandaşlık başvurularında eş durumu önemli yer tutar. Erkek veya kadın Romanya vatandaşı ile evlenme durumunda, bazı koşulların sağlanması durumunda vatandaşlık işlemleri yapılabilir. Eş durumu ile ülkede bulunma hakkı verilmektedir.

Romanya Vatandaşı İle Evlilik Durumunda Haklar Nelerdir?

Romanya vatandaşlığında birisiyle yapılan evlilik ile, kişi bu ülkeye yerleşebilir. Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu için 3 yıllık evlilik süresi doldurulmalı, aynı ev paylaşılmalıdır. Bu süre içinde Romanya sınırları içinde kalmak gereklidir. Evlilik süresi dolmadan yapılan başvurular dikkate alınmaz.

Eşim Romanya Vatandaşı Romanya Vizesini Nasıl Alırım?

Eşim Romanya vatandaşı Romanya vizesini nasıl alırım? Bunun için aile birleşimi vizesi kapsamında öncelikle D vizesi (Oturum İzni) almanız gerekmektedir. Bunun dışında ülkemizde yapılan evlilik işleminizin Romanya resmi makamları tarafınca onaylanması gerekmektedir.

Romanya Vatandaşı İle Evlilik Yapınca Romanya’ya Nasıl Gidilir?

Romanya vatandaşı ile evlilik yaptığınızda evlilik yolu ile Romanya vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Romanyalı vatandaşı ile bir evlilik yaptığınız zaman en az 3 yıl evliliğinizi sürdürmeniz gerekmektedir. Romanya aile birleşimi vizesi için bir talep oluşturduğunuzda ilk koşul, Romanya vatandaşı ile evli olmanız gerektiğidir.