Romanya Vizesi Nasıl Alınır : Vize Ücreti 2023

Romanya Vizesi

Avrupa’nın en eski ve en büyük ülkeleri arasında yer alan Romanya, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile kesinlikle gezilmesi gerekmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi Romanya’ya gidebilmek için de vize gerekmektedir. Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize olmadan giriş yapmanız mümkündür.

Romanya Schengen ülkesi değildir. Schengen ülkelerinden biri için almış olduğunuz çoklu giriş-çıkışa sahip Schengen vizenizle hangi ülke için aldıysanız ilk oraya girmiş yapmış olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında süresi var ise ve hangi ülke için aldıysanız ilk oraya girmiş yapmış olmanız şartı ile bu vizenizle birlikte Romanya’ya giriş yapabilirsiniz. Eğer vizeniz yoksa seyahatinizden 30 gün önceden vize almak için başvuru merkezlerinden başvuruda bulunmalısınız.

Romanya’ya gitmek isteme nedeninize bağlı olarak almanız gereken vize türü de değişebilmektedir. Romanya’da kalacağınız süreye bağlı olarak vize çıkartabilirsiniz. Kalacağınız süreden az süre içeren vize çıkarmanız takdirde seyahatinizi erken sonlandırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden seyahat öncesinde çıkarmak istediğiniz vize türünü iyi belirlemelisiniz. Belirlemiş olduğunuz vizeyi çıkarmak için başvuru merkezlerinden vize işlemlerini başlatabilirsiniz.

Romanya Vizesi Türleri

90 Gün ile Sınırlı C Tipi Vize

 • Romanya Turistik Vize: Romanya’ya tatil, gezi için gidecekseniz bu vizeyi almanız yeterlidir.
 • Romanya Ziyaret Vizesi: Eğer ki orada yaşayan ailenizi, arkadaşınızı ziyaret amacı ile gitmek istiyorsanız bu vizeyi alabilirsiniz.
 • Romanya Sportif faaliyetler, kültürel etkinlikler için alabilirsiniz
 • Romanya Ticari Vize: Romanya’ya gidiş nedeniniz iş gezisi fuar gezisi gibi bir sebepse bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • Romanya Sağlık ve Tedavi Vizesi
 • Romanya Transit Vizesi

Romanya Uzun Süreli Ulusal Vize (D Vizesi): Bu vizeyi aldığınız taktirde Romanya’da 90 günden fazla aralıksız kalabilirsiniz. İkamet için de bu vizeyi almanız yeterlidir. Bunun dışında kısa süreli seyahatlerde vizenizi ayrı çıkartmanız gerekmektedir. Kısa süreli seyahatler için çıkartılan vizenin onaylanma süresi d vizesine göre daha hızlıdır. Verilen evrakların tamlığı ve doğruluğu onaylanma sürecinde etkilidir.

90 Günden Uzun Ulusal Vize Alması Gerekenler

 • Romanya Erasmus Vizesi: Erasmus ile veya personel değişim programı ile gidecekseniz bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • Romanya’da öğrenciyseniz
 • Dil kursu için gidecek kişiler
 • Romanya da staj yapacaklar
 • Araştırmacılar ve bilim insanları
 • Romanya’ya çalışmak için gidecek olan kişiler
 • Ailesinin yanına taşınacak olanlar
 • Romanya’da evlenecek olan kişilerin Ulusal Vize alması gerekmektedir.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya’ya gitmek için vize almanız gerekmektedir. Bunun için de hangi amaçla gidiyor olmanıza bağlı olarak kaç gün kalacağınızı hesaplamanız gerekmektedir. Eğer ki kalış süreniz 90 günü aşıyorsa D tipi vize almalısınız. Eğer ki ziyaretiniz 90 günü geçmiyorsa kısa süreli C tipi vize alabilirsiniz. Alacağınız vize türüne bağlı olarak istenen belgeler değişiklik gösterebilir. Bu belgeleri, başvuru merkezine istediğiniz vizeyi söyleyerek öğrenebilirsiniz.

 • Kişi tarafından bizzat doldurulup imzalanmış Romanya vize başvuru formu
 • Seyahat nedeninizi açık bir dille anlatan dilekçe
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 sayfası boş olan ve son yurtdışı gezinizden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport
 • Biometrik fotoğraf
 • Ailenizin ve ikametinizin belirtildiği güncel nüfus kaydı
 • 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Ruhsat, tapu, maaş bordrosu gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • Aktif olan banka hesaplarının 3 aylık dökümü
 • Romanya’da konaklamanız için ayarladığınız otel rezervasyonuna ait belgeler
 • Gidiş dönüş için ayarladığınız uçak biletine ait belgeler

Romanya Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Her vize başvurusunda olduğu gibi Romanya vizesi alırken de bazı hizmetler için bir miktar para ödenmesi gerekmektedir. Bu ödenecek tutar vize alacak kişinin yaşına göre ödeme tutarı değişmektedir. 12 yaş altı için konsolosluk biriminden bir ücret talep edilmez. Başvurunuzu konsolosluk tarafından yetki verilmiş bir kurumdan yapacaksanız bu kurum sizden hizmet bedeli için ek ücretler talep edebilir. Bu durumda vize başvurusu yaparken yanınızda belli bir ücret bulundurmalısınız.

Romanya vizesi alacağınız zaman hangi amaçla alıyor olmanıza bağlı olarak da ödeyeceğiniz tutar artabilmektedir. Başlıca örnek vermek gerekirse turistik, ticari, ziyaret gibi C vizesi türleri için 60 Euro tutarında konsolosluk harcı ödemeniz gerekmektedir. D tipi vizesi almanız dahilinde ödeyeceğiniz tutar da 120 Euro’dur. Vize tiplerine bağlı olarak fiyat azalabilir yada artabilir. Başvuru esnasında başvuru merkezi size ücret ile alakalı bilgi verecektir.

Sağlık sigortası için de ayarlayacağınız kuruma bağlı olarak fiyat değişebilmektedir. Seyahat süresince sağlığınızın güvende olması için bu işlem gereklidir. Seyahat sitenize bağlı olarak fiyatlar artacaktır. Seyahat siteniz ne kadar ise sağlık sigortanızı da o gün kadar yaptırmalısınız.

Ortalama fiyat şu şekildedir:

14 Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10 Euro
1 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18 Euro
2 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25 Euro
3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30 Euro
6 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40 Euro
1 Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 60 Euro

Vize başvuruları konsolosluk tarafından istenen harç bedeli ödenmediği taktirde kabul edilmez. Bu sebeple başvurularınızın işleme ve değerlendirmeye alınmaya başlaması için belirlenen vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Başvuru evraklarınızı arasına vize için ödemiş olduğunuz tüm

Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

Romanya vizesi almak için evrak hazırlamak başlı başına yeterli olmayabilir. Başvurularda sunacağınız evrakları konsolosluğun ve büyükelçiliğin istediği sıraya göre dizmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu net ve açık bir şekilde bizzat vize alacak kişinin doldurması ve imzalaması gerekmektedir. Başkası tarafından doldurulan belgeler kesinlikle kabul edilememektedir.

Vize alabilmek için maddi açıdan bir süre boyunca iyi olmanız, belirli bir maaş gelirinizin olması gerekmektedir. Başvuru esnasında vermiş olduğunu banka dekontu için hesabınızda en 5.000 TL olması gerekmektedir. Romanya’da kalacağınız her gün için genel harcama olarak 100 Euro’nuz olmalıdır. Bu sebeple kaç gün kalacaksanız hesaplayarak çıkan sonuçtan bir miktar fazla para banka hesabınızda olması gerekmektedir.

Romanya’ya eğer davetiye ile gitmiyorsanız orada kalabilmek için size uygun bir otel ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayarladığınız otel, başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında konsolosluk tarafından aranarak rezervasyonunuzdan onay alınır.

Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

Romanya Vizesi için başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar. Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz de başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

Romanya’da kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce Romanya’ya gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Romanya Turistik vize sayfamızı ziyaret ediniz.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır : Vize Ücreti 2023 S.S.S

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya kısa süreli vizeleri yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak alınır. Uzun süreli Romanya vizeleri için ise Romanya konsolosluklarına şahsen başvuru yapmak gerekir. Gerekli vize evrakları tamamlanmalı ve Romanya vize ücreti ödenmelidir.

Romanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Kısa süreli Romanya vizeleri için 80 Euro konsolosluk harç bedeli ödenir. Ayrıca 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenmlidir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizeleri sonuçlanma süresi ortalama olarak 5-7 iş günüdür. Bu süre eksik ya da hatalı evrak tesliminde uzayabilir.